Services and prices

  • Interactive website: from 700,- €
  • Technical service: from 100,- €/year.
  • Consultations: 40 €/hour. (Drupal, web development, website structure, communication strategies).
  • Inserting content on websites: From 4,- € per item (single page, image, a simple table). If you use the content management system, you will be able to insert content on your website by yourself. Or, if you are interested, I can provide this service for you.
  • Registration of websites in internet search services and catalogues: 6,- € per registration (if you want to do the registration yourself, I will send you an overview of catalogues without charge).
  • Assistance with domain registration and webhosting: without charge.

The listed prices are valid for orders sent by September 30th, 2011.

I am not subject to VAT.


Drupal je volně stažitelný (open source) redakční systém; jeden z nejlepších svého druhu na světě. Stavebnicová logika volně stažitelných modulů umožňuje poskládat jednotlivé funkce každému uživateli na míru. Web (ani jeho administrátor) tak není zatížen nepřehledným balastem funkcí, které nepotřebuje. Autorem Drupalu je belgický programátor Dries Buytaert. Vývoji Drupalu se intenzivně věnují stovky vývojářů po celém světě; na bezpečnost systému dohlíží mezinárodní bezpečnostní tým.

Redakční systém (též CMS - content management system) umožňuje spravovat a upravovat obsah webových stránek bez znalosti programování. Vkládání obsahu na web se děje online prostřednictvím administračního rozhraní - webového formuláře (podobně, jako když například zadáváte údaje při nákupu v e-shopu). Stejným způsobem se ovládá nastavení funkcí, rozložení jednotlivých prvků na stránce apod.

Who is EMAWEB

Eva Razgova
Polni 23
Velke Prilepy
252 64
Czech Republic

+420 - 220 930 410
+420 - 607 623 742

ema@emaweb.cz
www.emaweb.cz

Partners

Lukáš Illek
marketing